Close
Ahatlı Köyü No:6 07580 Kaş/Antalya
0850 200 70 28 [email protected]

Ev Bahçeciliğine Giriş

EVDE TOHUMDAN SEBZE YETİŞTİRMENİN MUCİZELERİNE TANIK OLMAYA HAZIR MISINIZ?

Gerçeği hepimiz biliyoruz; çocukluğumuzda yediğimiz sebze-meyvelerin tadını ve kokusunu bugün bulamıyoruz. Çünkü “modern” dünyada tükettiğimiz gıdaların neredeyse tamamı endüstriyel tarım yöntemleriyle üretiliyor. Yüksek verim alabilmek için genetiği değiştirilmiş tohumlar, çeşitli kimyasallar kullanılarak üretiliyor. Bu, yediklerimizin tadını etkilediği gibi, vücudumuza, hücrelerimizin tanımadığı yabancı kimyasallar almamıza da sebep oluyor.

Kentlerdeki yoğun betonlaşmanın getirdiği ruhsal ve fiziksel sıkıntılar da gösteriyor ki, nerede olursak olalım toprakla, doğayla bağ kurmanın yollarını aramalıyız. Ev Bahçeciliği, bu anlamda çok önemli ve verimli bir başlangıç. Çocuklarımızın toprakla, üretim ve emekle tanışmasını sağlamak da ayrıca çok önemli. Günümüzün beton denizi kentlerinde toprakla ilişkileri neredeyse yok. Onlar da ev bahçeciliği ile toprağa dokunmanın, minicik bir tohumdan ürün elde etmenin tadını alabilirler. Doğayı ve bize sunduklarını daha iyi tanırlar.

Topraktan ürün elde etmek için mutlaka bir tarla gerekmiyor. Kentlerde, ufak tefek hobi bahçeciliği alanlarını nasıl yaratabiliriz, neredeyse bir avuç yeşile-toprağa hasret olduğumuz yerlerde ne yapabiliriz? Elimizdeki sınırlı olanakları değerlendirmekle başlayabiliriz. Küçük de olsa balkonumuz, pencere kenarımız, apartman boşluğumuz, ofisimizin arka bahçesi, hatta boş duvarlarımız bile üretim alanlarımız olabilir. Küçük, basit ama akıllıca düzenlemeler yaparak son derece fonksiyonel alanlar yaratabiliriz.

Çocuklarınızla birlikte evde 4 MEVSİM sebze yetiştirebilirsiniz.
Şimdi, buradan başlayabilirsiniz.

EVDE ROKA NASIL YETİŞTİRİLİR?

İhtiyacınız olan saksı, toprak ve gübre.
İlk olarak yapılması gereken, yerinize ve yetiştireceğiniz sebzeye uygun ölçülerde saksı temin etmek. Her boy saksı kullanabilirsiniz. Plastik cam önü saksıları, büyük boy balkon/teras saksıları, sepetler, teneke zeytin veya peynir kutuları, plastik yoğurt kapları, pet şişeler, tahta kasalar… Hatta çuvalda bile sebze yetiştirebilirsiniz.

Toprak olarak fidanlıklardan veya bazı marketlerden temin edebileceğiniz torf en ideal sebze yetiştirme ortamıdır. İçine biraz da ponza (fidanlıklardan temin edebilirsiniz) karıştırmanız yaz aylarında suyun buharlaşmasını yavaşlatır. Toprağınızı (torfunuzu) nemli tutar.

Besin olarak organik gübre kullanmalısınız.
Karışımınızı 8 birim torf, 1 birim ponza, 1 birim solucan gübresi olarak hazırlayabilirsiniz.

Kullanacağınız saksının altı delikli olmalı. Saksının altına tabak koymanız da iyi olur. Drenaj için saksının dibine bir sıra çakıl veya kiremit kırığı yerleştirin. Daha sonra torf karışımını saksılarınıza doldurun ve tohumlarınızı saksıya seyrek bir şekilde serpin.

Eğer yaz aylarında güneş fazla ise saksıları gölge bir yere alın. Her gün kontrol edip toprak nemli kalacak şekilde sulama yapın. İlkbahar, yaz ve sonbahar aylarında bahçe veya balkonunuzda saksı içinde roka yetiştirebilirsiniz. Kış aylarında saksıları camekanlı bir balkona ya da bir pencere önüne taşımalısınız. Rokalarınızı tüketirken bir başka saksıda bir sonraki ürününüzü almak için yeni tohumlarınızı ekerek hazırlık yapabilirsiniz. İlk hasattan sonra edindiğiniz tecrübeyle rokanızı 4 mevsim kendiniz yetiştirebilirsiniz.